Sale!

Ben And Laura – Food Video School

$499.00 $85.00

Ben And Laura – Food Video School

Product Delivery:You will receive a receipt with download link through email.

Contact me for the proof and payment detail: [email protected]

 

Description

Ben And Laura – Food Video School

Sale Page: https://foodvideoschool.com/
Archive: http://archive.is/rnjy1

Get Ben And Laura – Food Video School right now!
What if you could capture your recipes through captivating videos? What if you could make videos that get attention and promote your work?  

Learn How To:

  • Create a Recipe Storyboard
  • Distinguish and Perfect Your Style
  • Master Your Camera Settings  
  • Capture Your Recipe from the Best Angles
  • Make Food Look Mouth Watering
  • Edit Videos Like a Pro
  • Export for Different Platforms
  • & SO MUCH MORE!
  • 119 Videos
  • 65 Quizzes
  • 42 Downloadable Resources
  • 5 Lumetri Video Filter Presets
  • Downloadable Raw Footage to Follow Along
  • Expert Training
  • Video-Based Learning
  • Instant Access
  • Lifetime Access
  • One-time Payment
  • 30-Day Happiness Guarantee
  • Bonus!: 10 Lumetri Video Filter Presets
  • Bonus!: 16 Q&A Videos from Dana, Laura, and Ben!

Get Ben And Laura – Food Video School right now!

WHAT’S INSIDE?

  • Determining Your Style
  • Mastering Your Camera for Video
  • Creating a Streamlined Workflow
  • Composition and Styling Tips
  • Storyboarding your Recipe
  • Working with Natural and Artificial Light
  • Editing in Premiere Pro
  • Finishing Touches & Exporting
  • BONUS! Creating Videos with Your iPhone!

LEARN HOW TO MAKE THIS VIDEO

Among hours of technical training and skill development, this course walks you through the entire process of making this Chocolate Chip Muffins Recipe Video.

Plus, you’ll have access to all the raw footage we used to create this video so you can follow along, step-by-step, as we bring this video to life in the editing process. How cool is that?

What’s this Course Worth?

Videography Workshop: $3,000 + Travel

Food Videographers typically charge between $400 – $1500 PER VIDEO

Food Video School is an investment in yourself to develop a very desirable and marketable skill. With the patience and practice to master these tools, you can easily recoup the cost of this course. Then you can invest it directly in your own business, or use it to work with other brands!

Get Ben And Laura – Food Video School right now!
Ben And Laura – Food Video School Free Download, Food Video School Download, Food Video School Groupbuy, Food Video School Free, Food Video School Torrent, Food Video School Course Free, Food Video School Course Download

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Ben And Laura – Food Video School”
Happy BLACK FRIDAY
30% DISCOUNT
30OFFBLACK
x